piątek, 17 lutego 2012

CUKIERKI DOMOWE 3 - jak zrobić toffi

Wracamy do tradycji umieszczania przepisów na cukierki domowej roboty. Tym razem przymierzyliśmy się do toffi. Co myślicie o takim przepisie?



Składniki
500 ml mleka skondensowanego, niesłodzonego (lub śmietany kremówki)
2 łyżki stołowe wody
1 szklanki cukru
1/2 kostki masła
ziarenka z laski wanilii


Masło rozpuszczamy w garnku razem wodą (uwaga, garnek musi mieć grube dno). Dodajemy mleko, cukier i wyskrobujemy do środka laskę wanilii, doprowadzamy wszystko do wrzenia. Od tego momentu musimy cały czas mieszać. Gdy masa będzie beżowa, gęsta i zacznie się przypalać, wyłączcie ogień nie przestając mieszać masy. Po kilku minutach mieszania przelejcie do płaskiej foremki i wstawcie do lodówki. Po ok. 3-4 godzinach można kroić masę w dowolne formy.
Mniam:)

wtorek, 14 lutego 2012

BIGOS

Tajemnica bigosu tkwi w rodzaju mięs jakie do niego dodajemy, oraz czasu w jakim go dusimy. W staropolskiej kuchni zużywano do bigosu pozostałe resztki szlachetnych pieczeni i wędlin, które bardzo podnosiły smak potrawy. Bigos staropolski przyrządzany był zawsze bez zasmażki i bez dodatku koncentratu pomidorowego, nieznanego w kuchni staropolskiej. Dlatego bez owych dodatków zrobiliśmy i my:)


Składniki
2 kg kapusty kiszonej
30 dkg mięs z obiadów oraz resztek wędlin
cebula
40 g suszonych grzybów (najlepiej maślaków lub podgrzybków)
smalec
5 do 10 śliwek wędzonych
kminek, majeranek, sól, pieprz
czerwone wino wytrawne

Przygotujcie wcześniej suszone grzyby podgotowując je kilka minut w garnuszku, wyłówcie je i pokrójcie. Pamiętajcie, żeby nie wylewać wody, w której się gotowały, przyda się do podlewania kapusty. Kapustę opłuczcie na sitku wodą z kranu. Nie lejcie za mocno, żeby nie wypłukać z niej całego kwasku. Odciśniętą kapustę pokrójcie. W dużym, najlepiej żeliwnym garnku rozpuśćcie dwie stołowe, czubate łyżki smalcu, zeszklijcie na nim cebulę pokrojoną w kostkę i dorzućcie pokrojone drobno mięsa, wędliny i śliwki. Po chwili dorzućcie kapustę i posiekane grzyby. Podlejcie od razu kieliszkiem czerwonego wina i kieliszkiem wody z gotowania grzybków. Na początku bigosu trzeba bardzo pilnować mieszając go co parę minut, żeby się nie przypalił. Po godzinie dodajcie garść majeranku, łyżkę stołową kminku i pieprz. Uwaga na sól - my solimy bigos dopiero na drugi dzień, gdy składniki dobrze się połączą, może się bowiem okazać, że kupiliście na tyle słoną kapustę, że sól nie będzie w ogóle potrzebna.
Bigos można dusić od kilku godzin do dwóch dni (na raty), podlewając co chwila wywarem z grzybów, odrobiną wina co trzecie, czwarte podlewanie. Im dłużej dusimy, tym więcej mocy bigos nabierze.
Mniam:)

sobota, 4 lutego 2012

„CHIŃSZCZYZNA” PO DOMOWEMU

Odkryliśmy cudowny, orientalny sklep w jednym z centrów handlowych w Warszawie. Zostawiając w nim prawie 50zł (bynajmniej nie robimy dziś niczego taniego) wynieśliśmy siatki ze składnikami niezbędnymi do przygotowania domowej „chińszczyzny”.


SKŁADNIKI
garść krewetek (lub 1 pierś kurczaka)
makaron chiński
3 marchewki
1 cebula
pół selera
cukinia
garść groszku cukrowego w strączkach
2 główki bok choy
garść kiełków fasoli mung
2 grzyby mun
ząbek czosnku
pieprz
oliwa
zwykły sos sojowy
słodki sos sojowy
olej sezamowy

Na kilka godzin przed gotowaniem przygotujcie marynatę do krewetek (lub kurczaka) - wlejcie do miseczki dwie łyżki stołowe sosu sojowego, dorzućcie pokrojony w plasterki ząbek czosnku, pieprz, łyżkę oliwy. Pokryjcie marynatą dokładnie wszystkie krewetki, odstawcie.

Na godzinę przed gotowaniem zalejcie ciepłą przegotowaną wodą grzybki mun (powiększą się co najmniej dwukrotnie, dlatego wody musi być trochę więcej)

Przed samym gotowaniem przygotujcie warzywa. Obierzcie marchew, selera i cebulę. Warzywa oraz grzybki mun pokrójcie w cienkie paseczki i wrzućcie na rozgrzaną patelnię z oliwą. W międzyczasie przygotujcie makaron według przepisu na opakowaniu (na ogół wystarczy zalać go na 5 minut wrzątkiem). Gdy warzywa nabiorą złocistego koloru i delikatnie zmiękną, możecie już dorzucić groszek cukrowy (w całości, nie siekajcie go), pokrojoną w paseczki cukinię, kiełki i porwaną w palcach bok choy (kolejność jest bardzo ważna, ponieważ wszystkie warzywa muszą się usmażyć zachowując jednocześnie chrupkość). Na koniec wrzucamy krewetki, razem z całą marynatą. Całość musicie poddusić jeszcze około 10 minut. Po 10 minutach dorzućcie makaron. Wymieszajcie dokładnie. Po wyłączeniu ognia pod patelnią skrapiamy obficie danie olejem sezamowym, dodajemy jeszcze pół łyżki słonego sosu sojowego i pół łyżki słodkiego.
Mieszamy ponownie, nasza domowa „chińszczyzna” jest gotowa. Smacznego!

FeedCount

Odwiedzili nas